FİLM PROJE DOSYASI

Pandemi koşulları altında çektiğimiz bir film. Ekip ve oyunların tamamı gönüllü olarak çalıştı. Filmimiz birçok festival dolaştı, takdir gördü, mutlu etti. İlgilenen arkadaşlar için proje dosyasını paylaşmak istedim. 

KÜNYE

ÖZET

Yaşlı bir kadın hasta torununu iyileştirmek için uyuşturucu kuryeliği yapar. Kuryeyi teslim edeceği kişi tutuklanır ve uyuşturucu paketleri kadının elinde kalır.
OYUNCULAREKİP
Kadın: Nesrin TÜMERYazan & Yöneten: Adem İŞLER
Hasta Adam: Cihat TEMELYapımcı: Ümit ÖZMEN
Uyuşturucu Satıcısı Komşu: Burak Ç. SERİNBAŞSinematografi: Eren GOZAYDIN
Komşunun Adamı: Ümit ÖZMENYönetmen Yardımcısı: Esra GENÇ
Komşunun Kızı: Esila TAYLANKurgu: Adem İŞLER
Seyyar Satıcı: Alper GÜNDÜZSes: Özgür Taylan
1.Polis: M. Gökhan NARMANLIIşık Şefi: M. Gökhan NARMANLI
2.Polis: Deniz KOPANSanat Yönetmeni: Fatma ARICAN
3.Polis: Mustafa BALCIYapım Asistanı: Nurcan BULUŞ
 Grip: Alper GÜNDÜZ
 Oyuncu Yönetmeni: Yaşar C. BAĞATIRLAR
 Fotoğrafçı: Seher TİMURÇİN
 Altyazı Editörü: Deniz İŞLER, İlknur SAĞLAM
 Müzik: Hossein ALİZADEH, Ali Jafaripouyan & Behnood YAKHCHALİ (Yekeshish)

SİNOPSİS

Nurten 70’li yaşlarda, yatalak oğlu Kerim’le birlikte yaşayan yoksul bir annedir. Oğlunun ve kendisinin hayatını devam ettirebilmek istiyordur. Bu yüzden komşusu Sedat’la birlikte bir uyuşturucu paketini taşıyacağı ve karşılığında para alacağı konusunda anlaşmıştır. Uyuşturucu paketi, dolmalık biberlerin içlerine yerleştirilmiş olacak ve Nurten’in sadece normal bir şekilde pazara gidip dolmalık biber alması yetecektir. Nihayet bu alışverişin yapılacağı gün gelir. Nurten öğlen namazını kıldıktan sonra yatalak oğlu Kerim’e ilaçlarını içirir. Gündelik bir Pazar alışverişi yapacakmış gibi evden ayrılır. O sırada kendi evinin balkonunda Nurten’in çıkmasını bekleyen Sedat, Nurten’in paketi almaya gittiğini görür, Nurten’e selam verir ve onu beklemeye başlar. Nurten bir minibüse binip mahallesinden ayrılır, bir pazara gelir. Dolmalık biber satan bir tezgâhın sahibinden ‘‘uyuşturucu yerleştirilen dolmalık biberlerin’’ olduğu bir poşeti alır. Mahallesine geri döner. Mahallenin girişinde bir polisle karşılaşır. Polis Nurten’i elinde poşetlerle görünce yardım eder. Birlikte Nurten’in evinin önüne gelirler. Evin önünde polisler vardır ve Sedat’ı sorguya götürmektedirler. Sedat Nurten’e şüpheyle ve tehditkâr bir şekilde bakar. Nurten bu tehditkâr bakışla birlikte polisin eline verdiği poşetlerini alıp evine kaçar. Elindeki poşetleri mutfağa yığar. Mutfağın içinde dönüp durur. Korku ve endişe içerisindedir. Bu sırada oğlu Kerim ondan yemek ister. Nurten dolmalık biberlerin içindeki uyuşturucu paketlerini çıkarır ve bir poşete koyup saklar. Ardından dolmalık biberleri yıkamaya başlar.

TRETMAN

NURTEN (70) yatalak oğlu KERİM’le (30) birlikte bir kenar mahallede yaşamaktadır. 

Günün öğlen saatleridir. Nurten ve Kerim evin salonundadırlar. Kerim yatalak bir halde televizyon izlemektedir. Nurten seccadesini alıp salondan çıkar. Hemen yan taraftaki odaya geçer. Seccadeyi katlayıp koltuğa koyduğu sırada odanın perdesinde bir hareket olur. Nurten seccadeyi koltuğa koyar ve perdenin yanına gider. Kontrol eder. Perdenin dibine bir kağıt bırakılmıştır. Nurten kağıdı alıp bakar. Duraksar. Kağıdı çantasına koyar. Mutfağa gider. Birtakım ilaçlar ve kremler alır ve salona geri döner. Kerim’in yanına oturur. Kerim’in sondasını değiştirir. Kerimin bacaklarına krem sürer. Kerim o sırada televizyondaki dişi aslanlar ve yavrularıyla ilgili bir belgeseli seyretmektedir. 

Nurten namazını bitirdikten sonra ayaklanır. Seccadesini toplayıp koltuğun üzerine koyar. Kerim’e ilaçlarını içirir ve pazara alışveriş yapmaya gideceğini söyler. Kerim, “Pazar hemen şurada değil mi zaten? Bu kadar sürer mi gidip gelmen?” diye cevaplar. Nurten mahalledeki pazarın pahalı olduğunu, bu yüzden yukarıdaki mahallenin pazarına gideceğini söyler. Kerim televizyon izlemeye devam eder.

Nurten pazara gitmek üzere yaşadığı binadan çıkar. Elinde alışveriş listesine benzer bir kâğıt vardır. Kapının önündeyken karşı binanın balkonunda oturan komşusu SEDAT’ı (35) görür. Sedat o sırada yanındaki ARKADAŞ’ıyla (25) birlikte sigara içip sokağı izlemektedir. Sedat Nurten’i görünce doğrulur ve bakışarak selamlaşırlar. Nurten gider. Sedat ve yanındaki Arkadaşı birbirlerine bakarlar.

Nurten minibüs durağına gelir, minibüse biner. Yolculuk boyunca alışveriş için elinde tuttuğu listeyi kontrol eder, dalgın bir hali vardır.

Nurten pazara gelir. Bir süre tezgâhları dolaşır. Birkaç kilo sebze alıp yürümeye devam eder. Elindeki listeye bakar. Kırmızı dolmalık biber satan bir tezgâhın önünde durur. Tezgâhta 2 adam vardır. Nurten bu adamları iyice bir süzdükten sonra elindeki listeyi 1.ADAM’a (30) uzatır, “Kaç kilo yazmışım seçemedim evladım, hele bir bakıver şuna” der. 1.Adam kâğıdı dikkatle inceler, Nurten’e hafif şüpheli gözlerle bakar. Sonra yanındaki 2.ADAM’a (25) döner, kâğıdı ona da gösterir. Aralarında fısıldanırlar. 1.Adam, “Burada iki kilo dolmalık biber yazıyor abla” der. Nurten 1.Adam’ı başıyla onaylar. 2.Adam 1.Adam’a bakar. 1.Adam 2.Adam’ı başıyla onaylar. 2.Adam dolmalık biberi tezgâhın alt kısmında hazırlayıp Nurten’e uzatır. Nurten aldığı dolmalık biberlerin ücretini uzatır. Her iki adam da hafiften şaşırır. Nurten parayı uzatmaya devam eder. 1.Adam parayı alır.

Nurten geri dönmek üzere otobüse biner. Poşetlerini yanındaki koltuğa koyar. Poşetlerini sıkı sıkı tutar.

Nurten mahallesine geri döner. Poşetler ve yolculuktan yorgun düşmüş bir şekilde yürümektedir. Evinin olduğu sokağın dönüşüne gelince bir polis görür, duraksar. Onu poşetlerle gören bir 1.POLİS (35) Nurten’i yorulmuş sanıp yardım etmek ister. Nurten başta kabul etmese de Polis Memuru ısrar eder ve poşetlere uzanır. Nurten çaresiz, yardımı kabul eder. Polis Memuru poşetleri alır ve birlikte yürürler.

Nurten’in evinin önüne vardıklarında Sedat’ın oturduğu evin önünde bir polis aracı ve POLİSLER’in (x4) olduğunu görürler. Nurten polis aracını görünce duraksar. Birkaç saniye sonra Sedat’ın oturduğu evden Sedat ve Arkadaşı kelepçelenmiş bir şekilde polis aracına götürülür. Sedat araca bindirilmeden evvel Nurten’e ve yanında duran Polis Memurunun elindeki poşetlere bakar. Poşetlerin 1.Polis’in elinde olduğunu görünce Nurten’e tehditkâr bir bakış atar. Nurten başını ’ben bir şey yapmadım’ dercesine iki yana doğru sallar. Bir hışımla yanındaki 1.Polis’ten poşetlerini alır. Poşetlerini sıkı sıkı tutar. 1.Polis Nurten’in bu hareketine anlam veremez bir şekilde kalakalır. Sedat Nurten’in bu hareketini onaylarcasına başını sallar ve Arkadaşı ile birlikte araca bindirilir. Nurten poşetlerini sıkı sıkı tutarak aceleyle evine doğru gider. Evin giriş kapısının önüne gelir, içeri girer, kapıyı kilitler, dışarıyı dinler. Polisler araçlarına atlar ve hızla uzaklaşırlar

Nurten mutfağa girer. Poşetleri masaya yığar. Endişeli bir şekilde bir baştan diğer başa yürür. Kerim salondan Nurten’e seslenir, “Acıktım anne! Ne pişireceksin?” der. Nurten, “Dolma yapacağım yavrum. Ama biraz uzun sürecek, beklemen lazım” diye cevaplar. Masanın yanındaki koltuğa oturur. Tekrar ayaklanır. Tezgahtaki çeşmeyi açar. Yüzüne su çalar. Ardından kararlı bir şekilde kırmızı dolmalık biberleri poşetten çıkarır. Biberlerin saplarını çekiştirir ve içine döşenmiş uyuşturucu paketlerini çıkarır. Paketlerden birini eline alır. Bunlarla ne yapacağını düşünür. Çaresiz bir yüz ifadesi vardır. Hepsini geri poşete koyar. Poşeti kenara iter. Poşeti tekrar eline alır, etrafına bakınır. Poşeti mutfakta bir yere saklar. Tekrar oğluna seslenir, “Biraz uzun sürecek oğlum…” der. Ardından derin düşüncelere dalmış bir yüz ifadesiyle içi boş dolmalık biberleri yıkamaya başlar. 

NOT: Sete girdiğimiz gün elimde bu taslak vardı. Çekimler ve kurgu bittikten sonra bazı değişiklikler oldu tabi.

SENARYO

1 İÇ. EV-SALON / KURUCU ÇEKİM/ GÜN / NURTEN-KERİM

NURTEN (60), salonun ortasına serdiği seccadede namaz kılmaktadır. Hemen arka tarafında ise yatalak oğlu KERİM (25) televizyon izlemektedir. Nurten namazın sonlarındadır. Sağa selam verir. Sola selam verir. Dalgın bir yüz ifadesi vardır. Dönüp Kerim’e bakar.

2 İÇ. EV-ARAHOL-MUTFAK-SALON / TAKİP PLAN / GÜN / NURTEN-KERİM

Nurten elinde seccadeyle salondan çıkar, seccadeyi masanın üzerine koyar, mutfağa doğru gider. Kerim’in ilaçlarını ve bir bardak suyu alıp salona döner. Kerim’in yanına oturur.

NURTEN (ilaç kutusunu açar) Pazara kadar gidiyim diyorum. Kerim televizyona dalıyor. Nurten ilaç kutusunda yalnızca bir tane ilaç kaldığını görür. Paketi kenara iter.

NURTEN (kalan son ilacı içirir) Birkaç saate dönerim. Kerim bunu duyunca Nurten’e bakar.

KERİM İki adımlık yol. Sürer mi o kadar?

NURTEN Yukarı mahallenin pazarına gideyim dedim. Bizimki pahalı oluyor. Kerim televizyon izlemeye devam eder. Televizyonda bir dişi aslan ve yavrusunun belgeseli vardır.

3 DIŞ. NURTEN’İN EVİNİN ÖNÜ / GÜN / NURTEN-ESİLA-SEDAT-HALİL

SEDAT (35) adamı HALİL (25) ile birlikte evinin önünde, iskemlede oturmaktadır. Sedat bu sırada oturduğu yerden kızı ESİLA (7) ile birlikte beyaz bir topla oyun oynamaktadır. Sedat topu caddeye fırlatmakta, Esila ise koşarak topu geri getirmektedir. Nurten evinin dış kapısını açar. Tam açtığı sırada beyaz bir top ayağının dibine gelir. Sedat bilerek bu topu Nurten’e doğru fırlatmıştır. Esila Nurten’in yanına gelip topu ister. Nurten Esila’nın başını okşayıp topu ona verir. Nurten Sedat ve Halil’e bakar, başıyla -hızlı, isteksiz ve ürkek bir ifadeyle- onları selamlar. Ardından evin dış kapısını çekip oradan ayrılır. Esila topu alıp babası Sedat’a götürür. Sedat düşünceli bir şekilde Nurten’in arkasından bakar. Ardından kızıyla oynamaya devam eder.

4 DIŞ. MİNİBÜS DURAĞI / GÜN / NURTEN

Nurten minibüs beklemektedir.

5 İÇ. MİNİBÜS / GÜN / NURTEN

Nurten düşünceli bir ifadeyle minibüsün penceresinden dışarıyı seyretmektedir.

6 DIŞ. PAZAR ALANI / GÜN / NURTEN-PAZARCI

Nurten bir süre tezgâhları dolaşır. Bir tezgahı arıyor gibidir. Bir deste maydanoz, 2 kilo da kuru soğan satın alıp dolaşmaya devam eder. Elindeki küçük beyaz kağıda bakar. Kırmızı dolmalık biber satan bir tezgâha bakar. Aradığı tezgâhı bulmuştur. Nurten tezgâhın önüne gelir, elindeki listeyi PAZARCI’ya (30) uzatır.

NURTEN Kaç kilo yazmışım seçemedim evladım, bakar mısın şuna?

Pazarcı kağıdı okur, Nurten’e bakar.

1.PAZARCI İki kilo dolmalık biber yazıyor abla.

Nurten 1. Pazarcı’yı başıyla onaylar. Pazarcı bir poşet dolmalık biberi tezgahın alt kısmında hazırlayıp Nurten’e uzatır. Nurten aldığı dolmalık biberlerin ücretini uzatır. Pazarcı parayı alır.

1.PAZARCI Bereket versin.

7 İÇ. MİNİBÜS / GÜN / NURTEN

Nurten mahallesine geri dönmek üzere tekrar minibüse biner. Yanındaki boş koltuğa koyduğu poşetleri sıkı sıkı tutar.

8 DIŞ. NURTEN’İN EVİNİN BULUNDUĞU CADDENİN KÖŞE BAŞI / TAKİP PLAN / GÜN / NURTEN

Nurten mahallesine geri dönmüştür. Aceleyle yürümektedir. Tam köşeyi döndüğü sırada Sedat’ın evinin önündeki polisleri görür. Kısa süreliğine duraksar. Cesaretini toplayarak yürümeye devam eder.

9 DIŞ. NURTEN’İN EVİNİN ÖNÜ / GÜN / NURTEN-SEDAT-POLİSLER

Sedat polis eşliğinde evinin kapısından dışarı çıkarılır. Nurten elindeki poşetlerle olup bitenleri izlemektedir. Sedat araca bindirildiği sırada Nurten ile göz göze gelir. Nurten aceleyle evine yönelir. Kapıyı açar, içeri girer ve kapıyı hızlı bir şekilde kapatır.

10 İÇ. EV-ARAHOL-MUTFAK / GÜN / NURTEN

Nurten elindeki poşetleri yere bırakır. Montunu çıkarıp koltuğun üzerine atar.

KERİM Dışarıdaki gürültü ne?

NURTEN Mahallenin serserileri işte.

Nurten poşetleri alıp endişeli bir şekilde mutfağa girer. Poşetlerini masaya yığar. Ellerini masaya dayar.

Sessizlik…

KERİM (O.S) İçim kıyıldı.

NURTEN Ha?

(Dalgın)

KERİM (O.S) Acıktım dedim.

NURTEN (Önündeki poşet yığınına bakmaktadır) Dolma yapacağım. Biraz beklemen lazım.

Nurten mutfak kapısını kapatır. Sırtını kapıya verir ve yere oturur. Endişeli bir şekilde önüne bakar. Gözlerinden bir yaş gelir. Yüzünü ovalar.

Nurten tezgahın başına geçer. Dolmalık biberlerin olduğu poşeti tezgaha koyar. Poşeti açar. Dolmalık biberlere bakar. Ardından pencereye doğru bakar.

Nurten dolmalık biberlerin içindeki uyuşturucu paketlerini çıkarıp sağdığı poşete koyar. İçi boş dolmalık biberleri lavabonun içindeki kaba koyar. Çeşmeyi açar. Dolmalık biberleri yıkamaya başlar. Bir tane dolmalık biberi eline alır ve bekler. Ardından biberi kabın içine fırlatır.

11 İÇ. EV-SALON / GECE / NURTEN – KERİM

Nurten oğlu Kerim’e pişirdiği dolmalık biberleri yedirmektedir. Nurten Kerim’in yemesi için kaşığı ona doğru uzattığı sırada kapı çalar. Nurten kaşığı düşürür. Dolmalık biber Kerim’in üzerine düşer.

(SON)

KARARMA.

STORYBOARD

1. Storyboard

2. Storyboard (Sette birçok şey değişti tabi) 

ARAŞTIRMA GEZİSİ

KAMERA ARKASI

Siteler Arasında Geçiş Yap
Puan verin...
[Oy Sayısı: 1 Puan: 5]